X
Dentík
Chceš nahrát svojí fotku se slibem?

Pro dospělé

Slibuji že:

SI BUDU PRAVIDELNĚ MĚNIT ZUBNÍ KARTÁČEK

Měníte si pravidelně svůj zubní kartáček?

Pokud ne, udělejte předsevzetí, že to napravíte.
Archivní a opotřebovaný kartáček vám zuby nevyčistí.

Věděli jste, že Češi ročně nakoupí 19 milionů kartáčků?*

Což je jen 1,8 na osobu.
Kartáček** by se měl pravidelně měnit nejdéle po 3 měsících, nebo po nemoci (chřipce, angíně či jiné infekci úst a dýchacích cest).

 * Analýza společnosti COLGATE-PALMOLIVE Česká republika, spol. s r. o., na základě dat poskytnutých společností Nielsen a údajů Českého statistického úřadu.
** Hlavice elektrického zubního kartáčku nebo manuální kartáček.

Slibuji že:

SI BUDU ČISTIT ZUBY, I KDYŽ JSEM VELMI UNAVENÝ/Á

Zanedbáváte někdy před usnutím čištění zubů?

Chodíte v noci občas kontrolovat ledničku a už se vám pak
nechce si znovu čistit zuby?
Pokud ano, udělejte předsevzetí a změňte to.
Pravidelná a pečlivá domácí zubní hygiena je základem prevence většiny onemocnění dutiny ústní. Pro většinu lidí se jistě nejedná o zábavnou činnost, ale to jí na důležitosti neubírá.
Udržujte své zuby a dásně čisté.

Slibuji že:

OMEZÍM SLADKOSTI A SLAZENÉ NÁPOJE

Myslíte, že konzumujete cukru více, než je zdrávo?

Udělejte předsevzetí a změňte to.
Častá konzumace sladkých jídel a nápojů je pro nás špatná a může být jednou z příčin vzniku zubního kazu. Snadno zapomínáme, že cukr může být obsažen i v jídlech, kde si jej chuťově neuvědomujeme (omáčky, dochucovadla, polotovary apod.)

Slibuji že:

BUDU PRAVIDELNĚ POUŽÍVAT ZUBNÍ NIT NEBO MEZIZUBNÍ KARTÁČKY

Myslíte si, že k čištění stačí jen kartáček a pasta?

Každý zub má 5 plošek, které je potřeba vyčistit. Pouze 3 je možné vyčistit běžným zubním kartáčkem, zbývající 2 jsou součástí mezizubního prostoru a je potřeba je vyčistit zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. Mezizubní prostor bývá nejčastějším místem vzniku zubního kazu a zánětu dásní u dospělých.
Udělejte předsevzetí a věnujte se čištění mezizubních prostor každý den. S výběrem vhodné čisticí pomůcky vám jistě rádi poradí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Slibuji že:

SI BUDU UDRŽOVAT SVÁ ÚSTA ZDRAVÁ

Čistěte si zuby alespoň 2 minuty 2x denně, používejte zubní pastu s fluoridy, choďte pravidelně na zubní preventivní prohlídky.
Omezte sladké nápoje a sladkosti. Vyhněte se tabákovým výrobkům a omezte alkohol.

Trápí vás špatný dech (halitóza)?

Jeho nejčastější příčinou bývá zanedbaná zubní hygiena, parodontóza a neošetřený zubní kaz. Ale za špatným dechem se může skrývat i chronická infekce hlavy a krku nebo poruchy trávení.
Pokud vás trápí zápach z úst, raději navštivte lékaře, aby vám pomohl najít příčinu špatného dechu.

Rady pro rodiče

NÁVŠTĚVA ZUBNÍHO LÉKAŘE

Návštěvu svého dítěte u zubního lékaře neodkládejte. První návštěva u stomatologa by měla proběhnout, když se prořeže první zub. Lékař vám při návštěvě potvrdí zubní průkaz. Doporučená frekvence preventivních prohlídek je každých 6 měsíců. Více

ČIŠTĚNÍ DĚTSKÝCH ÚST

Dětská ústa začněte čistit od prořezání prvního zubu, později dítěti zuby dočišťujte. Zubní kaz vzniká spolupůsobením několika různých příčin, ale zároveň se jedná o infekční onemocnění. Myslete prosím na to, že olizováním dudlíku, nebo sdílením lžičky, můžete ve větší míře přenášet na své dítě kazotvorné bakterie. Více

FLUORIDY

Velmi účinnou součástí preventivních opatření proti vzniku zubního kazu je pravidelné používání zubní pasty s fluoridy. Více

VÝŽIVA

Základem je pestrá a vyvážená strava, která by měla být chudá na jednoduché cukry. Cukr může být přítomen i tam, kde si ho příliš neuvědomujeme. Doporučujeme celkově snížit frekvenci konzumace rizikových potravin a pochutin. Více

ÚSTNÍ DUTINA A CELKOVÉ ZDRAVÍ

Udržet zdravou dutinu ústní je zásadní pro její správné fungování a pro zachování celkového zdraví a kvality života. Zubní kaz a jeho komplikace zhoršují kvalitu života vašeho dítěte. Více

X